ZSEiE to skrót od Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. Są to więc zużyte lodówki, pralki, telefony, świetlówki, żarówki, telewizory, żelazka, telefony, wiertarki i inne komponenty, które zasilane są za pośrednictwem prądu elektrycznego bądź baterii. Często nazywane też elektrośmieciami. W Elektrorecykling S.A postrzegamy to bardziej jako materiał, który po odpowiednim przetworzeniu pozwala nam na odzyskanie konkretnych surowców. Warto tutaj pamiętać jednak o tym, że nieprzydatny już sprzęt elektryczny i elektroniczny ma w swoim składzie niebezpieczne i trujące związki takie jak rtęć, ołów, chrom, kadm czy nikiel. Komponenty te bardzo łatwo przenikają do gleby i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Może to być bardzo szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważnym jest aby poddawać je odpowiednim procesom przetwarzania i odzyskiwania.
Najczęściej stosowaną metodą przetwarzania elektroodpadów jest obróbka mechaniczna. Zanim jednak zużyty sprzęt trafi na linię technologiczną musi zostać odpowiednio przygotowany:
Odzyskany surowiec to:
Wszystkie odzyskanie materiały poddaje się dalszej obróbce - np. metale wysyła się do hut, tworzywa sztuczne, które można poddać recyklingowi z kolei zamienia się w re-granulat, który można ponownie wykorzystać w produkcji.
Odzysk surowców, ale także i samo zbieranie i przetwarzanie ZSEiE nie jest tylko ważne, ale jest już koniecznie. Jeżeli chcemy zachować świat w jakim żyjemy, i takim jakim go znamy, musimy podjąć się tego zadania jak najszybciej. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do pozyskiwania surowca w sposób tradycyjny, bezpośrednio z głębi ziemi. Musimy wziąć pod uwagę, że takie działanie ma swoje negatywne skutki:
Może się bowiem niedługo okazać, że nie będzie już za bardzo co wydobywać z głębi ziemi. Przy wielu surowcach, zwłaszcza metalach - okazuje się, że o wiele więcej jest już do odzyskania niż do wydobycia. Recykling elektroodpadów jest ważny z kilku powodów. Odzysk surowców i ich ponowne użycie przy tworzeniu nowych urządzeń nie tylko zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, ale też przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych w procesie produkcji. Dla przykładu: 90 proc. materiałów pochodzących ze zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji innych urządzeń. W procesach odzysku otrzymuje się wiele cennych surowców takich jak złoto, miedź, srebro, platyna, pallad. Sami Europejczycy posiadają w domach niemal 8 mld sztuk AGD, które łącznie ważą ok. 67 mln ton. W całej tej masie jest niemal 4 mln ton miedzi i ponad 2 mln ton aluminium, które w łatwy sposób mogą zostać przetworzone i wykorzystane.
Jak wynika z szacunków Global E-Waste Monitor, liczba elektrośmieci w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 21 proc. Jeśli nie zmienimy naszego stylu konsumpcji, do 2030 r. ilość tego typu odpadów wzrośnie nawet do 74,7 mln ton, sprawiając, że będzie to najliczniejsza frakcja. Oznacza to, że w ZSEiE znajduje się obecnie o wiele więcej surowców do odzyskania, niż tych do wydobycia.
Odpowiednie przetwarzanie i odzysk z ZSEiE może zapewnić gospodarce: