Sękowo 59, 64-300 Nowy Tomyśl
pon - pt 8:00 do 16:00 (biuro)
EN DE CN
Circular Economy

Gospodarka Obiegu Zamkniętego – czym jest?

Circular economy czyli gospodarka cyrkularna to system gospodarczy, którego celem jest zminimalizowanie strat oraz zużycia jednorazowych zasobów. Z tego powodu system ten uwzględnia projektowanie poszczególnych elementów tak aby możliwy był ich demontaż a następnie ponowne wykorzystanie. Gospodarka cyrkularna inaczej znana jest jako:

 1. Gospodarka okrężna
 2. Gospodarka obiegowa
 3. Gospodarka o cyklu zamkniętym
 4. Gospodarka o pętli zamkniętej
 5. Model "od kołyski do kołyski"

Powstanie koncepcji gospodarki cyrkularnej związane jest z niezadowoleniem z modelu gospodarki linearnej, który okazał się niewystarczający w obliczu pojawiających się problemów spowodowanych zbyt dużą i ciągle rosnącą ilością odpadów na składowiskach. Z tego powodu należało stworzyć nowy system zrównoważonego gospodarowania zasobami. W taki sposób została zapoczątkowana gospodarka cyrkulacyjna propagująca nowe podejście gdzie produkty podlegają ponownemu użyciu.

Podejście systemowe do wytwarzania

Ekonomia cyrkularna propaguje podejście systemowe, traktujące badane obiekty jako otwarte systemy tworzące całkiem nową całość. Zdolność do połączenia podejścia sektorowego oraz synergicznego, dodaje ekonomii cyrkularnej siły, która z kolei pozwala:

 1. stworzyć większą wartość dla ludzkości,
 2. ulepszyć efektywność i produktywność,
 3. zredukować błędy oraz nieefektywne zużycie materiałów, które z kolei pociąga za sobą ogromne koszty..

Dzięki systemowemu podejściu ekonomia cyrkularna integruje ze sobą aspekty społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze na każdym poziomie gospodarowania:

 1. poziom mikro – poprzez tworzenie ekoprojektów, ekoproduktów, minimalizację odpadów, wprowadzanie systemu zarządzania środowiskowego, etc.
 2. poziom mezo – poprzez tworzenie ekoparków przemysłowych,
 3. poziom makro – tworzenie ekomiast, ekogmin, ekoregionów"

W Elektrorecykling bardzo mocno wierzymy w CIRCULAR ECONOMY i staramy się przygotowywać inne podmioty do działania w myśl zamkniętego systemu.