Sękowo 59, 64-300 Nowy Tomyśl
pon - pt 8:00 do 16:00 (biuro)
EN DE CN
Urban mining, czyli wykopywanie wykopanego

O tym, jak traktować możliwości pozyskiwania cennych surowców wtórnych z wyeksploatowanego sprzętu elektro-elektronicznego mówił na 16. Konferencji ZSEiE ABRYS Bartosz Kubicki, prezes zarządu Elektrorecykling, firmy, która dysponuje zakładem przetwarzania ZSEiE, i w której stosuje się zasady tzw. urban miningu.

– Urban mining to najkrócej mówiąc wykopywanie tego, co już raz zostało wykopane. Tam gdzie dla niektórych kończy się produkt, dla nas rozpoczyna się jego drugie, cenne życie. Pamiętajmy, że aby uzyskać tonę miedzi trzeba przetworzyć między 100 a 200 ton rudy. Jeśli jednak zastosujemy urban mining, a więc „wykopanie” surowów ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, potrzebujemy zaledwie 20 proc. tej energii, którą zużylibyśmy na potrzeby tradycyjnego wydobycia tego metalu – tłumaczył Bartosz Kubicki.

– Jednak ZSEE to nie tylko miedź, ale i wiele innych metali rzadkich, Takim przykładem niech będzie pallad, który obecnie – w skali światowej – w 44 proc. wydobywany jest w Rosji. A jak wygląda obecnie sytuacja związana z importem surowów z tego kraju, wszyscy doskonale wiemy. Na szczęście, następują zmiany w rezultacie których obecnie już 30 proc. użytych w produkcji metali wraca na rynek i jest ponownie użytych. Pytanie najważniejsze brzmi, czy obecnie producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego gotowi są do zastosowania naszych rozwiązań – dodał Bartosz Kubicki.

Zobacz też

26. KONGRES OCHRONY ŚRODOWISKA ENVICON

18 i 19 października nasza firma uczestniczyła w 26. Międzynarodowym Kongresie Ochrony Środowiska – ENVICON,…

Nowa linia do regranulacji plastiku

Jedną z naszych spółek w grupie jest ELEKTRORECYKLING POLSKA. Zespół ten jest odpowiedzialny za dostarczanie…

Prezes Elektrorecykling Bartosz Kubicki gościem XV Forum Inżynierskiego

Tegoroczna edycja ITM Polska: Innowacje, Technologie, Maszyny odbyła się w dniach 5-8 czerwca 2018r. na…