"Elek" - robot z elektrośmieci!

Firma Elektrorecykling Sp. z o.o. zajmuje się na co dzień utylizacją odpadów elektronicznych, czyli przetwarzaniem odpadu w celu odzysku surowców. Ideą recyklingu jest jednak szukanie rozwiązań dających możliwość ponownego wykorzystania urządzeń czy podzespołów. Szukanie takich rozwiązań jest zgodne z duchem ochrony środowiska. Celem takiego działania jest "zawrócenie" urządzeń lub ich elementów do ponownego użytku i jednocześnie zmniejszenie ilości odpadów. Jednak w dobie szybkiego postępu technicznego ani producenci ani użytkownicy nie są zainteresowani przedłużaniem życia sprzętów elektronicznych, dlatego ilość odpadów elektronicznych stale rośnie.

Dowodem na to, że zakład przetwarzania zużytego sprzętu nie musi być "cmentarzyskiem" dla elektroniki jest robot o imieniu Elek zbudowany w firmie Elektrorecykling. Pomysłodawcą stworzenia robota z elektrośmieci jest Prezes Bartosz Kubicki.
 
 
_DSC4290
 

Elek jest zbudowany w 90% z elementów pochodzących ze zużytych urządzeń oddanych do zakładu Elektrorecykling w Sękowie. Elek jest sterowany zdalnie drogą radiową, za pomocą pilota przypominającego kształtem pada z konsoli do gier. Elek potrafi chodzić, ruszać rękoma, wyświetlać prezentacje, no i nawet mrugać okiem.

Elek uczestniczy w licznych imprezach zwiazanych z branżą ochrony środowiska oraz w wielu innych akcjach edukacyjnych.

- Po co komu ten Elek? Co wy z nim robicie? - pytają niektórzy.

Odpowiadamy.

- Wiecie co my robimy tym robotem? My otwieramy oczy niedowiarkom! Patrzcie, to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! ;)

Wpisy


Przykładowe logotypy